Samsung telpa cihaz takibi


Bu mesaja 2 cevap geldi. Elden teslimde 60 dakika olayı var.

76 Comments

Telpa Telekomunikasyon A.Ş. Türkiye genelinde yaklaşık satış noktası ile doğrudan çalışan, mobil ürün alanının lider distribütörüdür. Santral: Telpa Merkez Servis YETKİLİ TEKNİK SERVİSLERİMİZ · GARANTİ HARİCİ CİHAZ ONARIM VE DESTEK . Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin.

Bu mesaja 3 cevap geldi. Ben telefonla aradım ve sordum telefonumun tamiri bitmiş bugün veya yarın kargoya verilecekmiş. Dün kendilerine mail attım. Kayıt işlemleri sürüyor, tamire en kısa sürece başlanacak denildi.

Telpa Teknik Servis 60 Dakika Teslim ve Hizmet Anlayışı

Ancak hala IMEI sorguladığımda kayıt olmadığı görünüyor. Bugün artık telefonla aramaya karar verdim. Telefon 15 Ağustos'ta sisteme kaydedilmiş. İsterseniz 4gb olarak ücretsiz değişecek dediler. Ablam 16 gb istediği için 60 lirayı banka hesaplarına gönderdim. Cihazımı form numarası ile Yüksek fiyat vermeleri sonucunda yaptırmayarak adresimi geri istedim. Telefon şu anda kayıp telefonu bulun Telpa'dan gelip almak istiyorum d….

Bugüne kadar telefonumda ilgili herha….

telpa adiliği

Cevap Yok Cevaplama oranı: Bu marka henüz üyemiz değildir. Telpa Yapmak Yerine Zarar Veriyor. Telpa General Mobile Yalanları.

  • iphone cep telefonu takip.
  • ?
  • !
  • telefon ebeveyn kilidi!
  • Telpa - Şikayetvar.
  • !

Acaba başka ülkelerde de müşteriden bu kadar süre istenebilir mi? Yazıklar olsun ülkeme yazıklar olsun… Türk insanı nasıl olsa aptaldır hakkını aramaz diye düşünüyorlar ama yanılıyorlar….

  • .
  • Telpa Teknik Servis 60 Dakika Teslim ve Hizmet Anlayışı » Sayfa 1 - 3.
  • .
  • .

Bu gün ben bu acıyıda yaşadım: Hakkımı alamayacağımı bilsemde hakkımı arama çabası göstereceğim… Peşinizdeyim ulan zindan edicem size hayatı…. Arkadaşlar Türkiyedeki kanunlara göre bir cihaz değişime girdiği zaman serviste 60 iş günü bekleme hakkı vardır.

Telpa ve Samsung’ un teknik servis rezilliği

Telpa 60 iş günü yerine sorunu 10 günde halletmişse bence bu büyük bir başarıdır. Yanlış anlaşılmasın benim telpayla bir bağım yok ama gerçekleri söylemektende çekinmem. Akibetini öğrenmek için telpayı aradım tam yarım saat telefon başında beklememe rağmen kimseye ulaşamadım.

En sonunda santralde bulunan bayana durumu izah edip yardımcı olmasını istedim ama bırakın yardımcı olmayı bir yere aktardı ordada bekledim ne cevap veren oldu nede yardımcı olan işin garip tarafı internet adresine girip telimin imei numarasını girdim kayıtlara raslayamadım bu ne rezillik. Hala ses seda yok. Samsung u arıyorum yok, Başarıyı aradım yok.

Samsung Electronic Koreye Fax gönderdim haber yok. Hala telefon bekliyorum neymiş ellerinde i yokmuş sipariş vermişer bekliyolarmış.

Kıçımın kenarı lan çatır çatır bayilerin satıyo nasıl elinde yok. Şimdi samsung un çalışanının, müşteri hizmetlerinin telefonlarının hepsinin a. Bidaha samsung telefon alanı …. YHa bir ayı geçti telf gelmedi parça beqlio dio böle yaparak hem firmanızı hemde kalitenizi düşürüyosunuz burda yazılan her insanın şikayetine bile çözüm bulmuyosunuz bnce çoq yanls bundan sonra sizden hiçbişe almıcam kimseyede tavsiye etmicem… hayatımdaki en büyük yanls sizdiniz tüm vatandaşların dikkatine sakın almayın……………..

Ben Telpa teknik serviste teknisyen konumunda çalışan 20 yaşında bir gencim.

konulu video

Beyfendinin yazdığı blogu okuyunca bazı yanlışlarını düzeltmek istedim. Yeri geliyor 1 ay yeri geliyor 10 gün bekletebiliyoruz müşterilerimizi. Takdir edersiniz ki anakart gibi önemli parçaların tedarik uygulaması bir çok prosedür uygulamasına maruz kalıyor ve tekrardan müşterimizin madur konumda kalmaması adına bu süre onarım süresinden biraz fazla olmaktadır.

Ayrıca belirtilen süre sebebi , Depo içerisinde mevcut Omnia anakartı olmamasından kaynaklanabilir. Bekletilmenizin sebebi cihazınızın arızalı olan parçanın teknik servisimizde mevcut olmayıp dışardan temin edilme süresi olabilir,. Takdir edersiniz ki onarım esnasında monte edilen parçalar Samsung tarafından karşılanıyor ve böylelikle yurt dışından toplu halde geliyor. Eğer bu süre zarfında cihazınız elinize teslim edilmez ise ya yenisi ile değişim yapılıyor ya da aynı fiyat statüsünde benzer modeller müşterimize gönderiliyor.

Telefonun tuş kilidi ne yaptıysam bir türlü açamadım. Birde aşırı derecede ışık vardı. Samsung c markalı telefonu beğenmedim. Yeni aldığım telefonda arızalı çıkması beni tedirgin etti. Yeni bir telefonun ilk günden servislerde gezerse nasıl kullanacağım. Bu cihazların kalite kontrolu yapılmıyor mu? Satılan malın ayıplı mal olduğu gerçektir.

Servis Kayıt - Telpa Servis

Niye garantiye gönderip mağdur olayım ki. Keyfi olarak cihazı değiştirmiyorum. Zaten haklı olduğum halde mağdur edileceksem bir daha teknosaya uğramam. Siz den bir yıl sonra bende benzer problemle karşılaştım. Telefonun şarj problemi oldu. Samsunga şikayet ettim sallamadılar. Bu ne kardeşim e dandik telefon niye satıp tüketiciyi kandırıyorsun.