Bilgisayar kontrol uzaktan kumandali araba devresi

Pc ile uzaktan kumandalı araba kontrolü.

Çok az bir elektronik bilgisiyle sorunun ne olduğunu zaten göreceksiniz. Hemen malzemeleri ve gidişatı sayıyorum. Öncelikle paralel port lu bir bilgisayar. Uzaktan kumandalı bir araba. Bir adet ULN entegresi. Paralel port adından da anlaşılacaği gibi verileri üzerinde paralel yöntemle taşır.

Bilgisayardan Uzaktan Kumandalı Araba Kontrolü

Yani 8bitlik bir veri gönderilcekse 8 adet çıkış noktasından ya da en kaba tanımıyla 8 kablo üzerinden gönderil ir. Bu port eski üretim laptoplarda ve bütün masaüstü bilgisayarlarda bulunur. Görüntü olarak yandaki şuna benzer. Üzerinde 25 adet çıkış bulunsada bizi sadece 5 adet çıkışı ilgilendirecek. Bunlardan 4ü lojik ifadeleri alacağımz çıkışlar.

C# da paralel port ile rc araba kontrolu

Diğeri ise GND yani toprak yani ground yani referans noktası. Kullancağımız entegre ise 16 bacaklı. Eğer lehim yapılması düşünülüyorsa altına bir tane de soket almakta fayda var. Eveet bu entegrenin 16 bacağından 9 adetini kullanacağız. Bunlardan sol daki 5 li ,bilgisayara ; sağdaki 4 lü ,kumandaya bağlanacaktır. Birde entegrenin Vcc girişi görüleceği gibi yok dolayısıyla 9 V - 12 V gerilim vermenin bir anlamı yok. Zaten olsa da nerden verilecek? Öncelikle Bilgisayar ile entegreyi bağlayalım. Bu bağlantıda paralel portun 2.

İzleyiciler

Robot Kol Yapımı Lazer Kesim. Arduino Güneş Takip Sistemi Yapımı. Öncelikle paralel port lu bir bilgisayar. Her tuşun altına denk gelen birer buton göreceksiniz. Bir adet ULN entegresi.

Bu yüzden paralel portun Kumandanın içini bir güzel söküyoruz ve incelemey başlıyoruz. Kumanda da sağ sol ileri geri için 4 anahtar bulunur. Kumandanın joystiklerinin bulunduğu noktalarda bu anahtarlar bulur. Seçeceğiniz arabanın voltajının 4.

Bu yüzden arabanız verimsiz çalışır. Arduino çalışma gerilimi 5volt tur. Öncelikle arkadaşlar aşağıdaki arduino kodlarını yüklüyoruz. Kodlarımız LB motor sürücü entegresine göre hazırlanmıştır. Siz motor sürücü shield kullanacaksanız eğer kodları değiştirmeniz gerekecek. Örneğin adafruit motor sürücü ile devre kurmanıza gerek kalmadan direk arduino üzerine montajlaya biliyorsunuz.

Öncelikle bir motor sürücü kartı oluşturmanız gerekmekte. İster ufak bir breadboad üzerine kurun devreyi isterseniz delikli pertinaks ile hazırlayın, hangisi kolayınıza geliyorsa.

Motor sürücü bağlantı şeması resimdeki gibidir. Aynısını kurun , ardından yine değer resimde bluetooth bağlantısı mevcut aynı şekilde bağlantıyı gerçekleştirin.

  • üretim takip programı access.
  • .
  • ?

Bluetooth bağlantısın da dikkat etmeniz gereken şey, VCC girişini 3. Hocam arduino ya 4×1,5 volt veriyorum motor shield a 9 voltluk pil bağladım ama motorlar dönmüyor ama bilgisayardan verince motorlar dönüyor ne yapmam gerekiyor? Benimde buna benzer projem var aracımın pili 9,6vmah bu aracı ne kadarlık bir paneller şarj ederim araba giderkende pillerin şarj olması lazım 2 tane 6v 1w panel alsam seri bağlasam olur mu yardımcı olurmusunuz?

Çoklu veri alıp göndermek için lazım. Hocam burda arka motor fırçasız dc motor olsa sağ sol için dc motor kullanilsa ve fırçasız dc motorun hız ve yön kontrolü yapmaya çalışsak program nasıl olur. Meraba ben hem visual basic koduyla hem de bluetooth yoluyla 2 türlü araba mı hareket ettirmek istiyorum bu mümkün müdür?

Abi yükledim ama Bu işlemde ilişkilendirilmiş tüm uygulamalar devre dışı bırakılmış engellenmiş veya yüklenmemis diyor. Bu sayfadaki açıklama kısmında yer alan Eğer ki 3. Arduinonun işlemcisi 3v ile 5v arasındaki voltajda çalışabilir. Projede arduino uno modeli kullanıldığından böyle bir ifade kullanılmıştır , siz pro mini gibi yeni bir model kullandıysanız eğer sorun yaşamamış olabilirsiniz ama uno modelinin çalışma gerilimi 5v tur.

Detaylı bilgiye satıcının teknik dökümanını okuyarak ulaşabilirsiniz. Nesnelerin İnterneti ve Bulut Veri. Uçan Hoverboard Teknolojisi Üzerine.

Pil ve Mıknatıs İle Motor Yapımı. Tuzlu Sudan Elektrik Üretimi Projesi. Suyu Elektroliz İle Ayrıştırma. Quadcopter Yapımı Videolu Anlatım. Drone Drone Kimya Kimya.

Popüler Yayınlar

Arduino Barkod Okuyucu Yapımı. Android Kontrollü Oda Lambası. Arduino Ultrasonik Radar Projesi. Arduino Nabız Ölçme Java Processing. Arduino Telefon Kontrollü Tekne Yapımı. Çinden 3D Yazıcı Almak. Kartondan Güneş Fırını Yapımı. Limondan ve Patatesten Elektrik Üretimi.

  1. Android Kontrollü RC Araba Yapımı;
  2. aramark refreshment services.
  3. iphone 5 uzaktan izleme.
  4. iphone 8 Plus servis takip.
  5. iphone 7 Plus arama kaydı kaç günlük;

Ucuz Mini Quadcopter Yapımı. Pet Şişeden Pervaneli Araba Yapımı. Basit Malzemelerle Dambıl Yapımı. Arduino İle Dijital Metre Yapımı. Arduino Sallama Çay Makinesi.

Arduino İle Park Sensörü Yapımı. Arduino Güneş Takip Sistemi Yapımı. Arduino ile Akıllı Sunucu Odası — 2.