Kvk cihaz takibi form no

Kvk Servisinde Cihaz Durumu Öğrenme - Yardım

Fotoğraf halinde çekip yolladım. Ertesi gün bir bayan aradı bu durumu çözeceğini olan olayların özetini kendisine anlatmamı istedi. Baştan sona kadar herşeyi en ince ayrıntısına kadar anlattım. Durumu satıcı TIM ile görüşeceğini ve yaklaşık 1 saat sonra tekrar rahatsız edeceğini bildirdi. Ancak aradan 3 gün geçmesine rağmen o 1 saat geçmek bilmedi. Müşteri hizmetlerine yazdığım zaman ise gerekli hızlandırma veya aciliyet notunu bıraktıklarını bildiriyorlar.

İnanın ne yapacağımı bilmiyorum. Aldığım telefonumu da yaklaşık 3 gün kullanabildim. Çünkü Turkcell müşteri hizmetlerinde ilgili bir şirket. Aciliyet notunu bıraktıklarını bildiren müşteri temsilciniz size dönüş yapacaktır. Bu süreçte biraz sabırlı olmak gerekiyor. Tabii şuanda telefon kullanamamaktasınız, sizi çok iyi anlıyorum. Teknik servislik bir durumunuz olmadığını düşünüyorum.

Turkcell değişim yapacaktır eğer olmazsa zaten Apple Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz. Turkcell tarafından aranmazsanız eğer size tavsiye edebileceğim sosyal medya kanalları üzerinden şikayetinizi dile getirmeniz. Bu gerçekten etkili olan bir yol. Ayrıca Turkcell Canlı Hizmet özelliği var web üzerinden: Henüz bu cihaz elime ulaşmadı yol yakınken tüketici haklarına mı başvursam yoksa yeni gelecek cihazı kabullensem mi bilemedim. Fakat size Xperia Xa verilmiş. Üretici tarafından stoklarda sizin cihazınız yoksa aynı eş değerde bir ürün verebiliyor üretici olan Sony. Açıkcası cihazların su ve toz geçirmeme vb.

Eğer bu cihazı kabul etmek istemezseniz tüketici haklarına başvurduğunuzda para iadesi hariç sizin talebiniz ürünün aynısıyla değiştirilmesi olacak veya eşdeğer özellikte bir cihaz verilmesi talebini olacak. Tüketici il hakem heyetlerinde başvurduktan sonra dosyanızın gündeme gelmesi ve karar verilme süreci en fazla 6 ay ile 1 sene arasında değişiyor. Eğer bu süreyi beklemeyi kabul ederseniz ve sabırlı davranırsanız tüketici il hakem heyetine başvurabilirsiniz. Merhaba ,benim Sony marka telefonumun kırılan ekranı nedeni ile kvk tek.

Servise verdim tamirat ücreti ödedim Bir kaç gün sonra aradılar ve telefonumu almaya gittim fakat telefonun ekranının değişmesine rağmen açılmadığını söylediler garanti kapsamına çıkaracaklarını söylediler. Kabul ettim ve beklemeye başladım yirmi iş gününü geçti ben de yüketici hakem heyetine şikayet ettim haklı bulundum telefonun ücretini iade aldım.

Fakat şunu merak ediyorum benim verdiğim tamirat ücretini geri almamın bir yolu yok mu , neticede o para telefonun yapılması için verildi ama tamir edilemedi? Merhaba ,sony marka telefonumun ekranı kırıldı kvk teknik servise verdim tamir ücreti olan beş yüz tl yi ödedim ve birkaç gün sonra mesaj geldi yapıldığına dair almaya gittim telefonun ekranı değişmiş Fakat telefonun açilmağını söylediler anakart değiştirilmesi gerekiyormuş ben de kabul edip bekledim bir ay bekledim hala gelmeyince tüketici hakem heyetine şikayet dilekçesi verdim iki ay sonra tebligat geldi haklı bulunmuşum telefonumun ücretini iade aldım fakat tamirat ücretini alamadım telefonum tamir edilsin diye verdim ücreti ama neticede tamirat gerçekleşmedi alamadım telefonu o ücreti geri almanın bir yolu yok mu??

Merhaba Ayşe Hanım, Durumunuzu anladım. Keşke tüketici il hakem heyetine başvururken talep ettiğiniz ücret kısmına tamirat ücretini de ekleseydiniz. O zaman tüketici il hakem heyetinin kararıyla hem telefonun parasını hem de tamirat masrafını alabilirdiniz. Siz para iadesi alırken bir ibraname imzalamanız gerekiyor. Oradaki ibranamede Sony ile artık hiçbir alacak, talep, maddi manevi tazminat talebinde bulunmayacağınıza dair bir ibraname. Bunu imzaladıktan sonra verdiğiniz iban no ile iade ücretiniz yatıyor.

O yüzden masrafı almanız için başvurursanız geri alabileceğinizi düşünmüyorum. Fakat yine de siz tüketici il hakem heyetine danışın. Merhaba arkadaşlar ve bu yazıyı yazan şahış. Demem o hangi markaysa önce o markanın destek hattından arayıp konuşun şikayetlerinizi bildirin ve ondan sonra hangi servise göndermeniz gerektiğini öğrenin.

  • iphone yazılım yükleme programı indir.
  • ;
  • Müşteri Destek - KVK Teknoloji Ürünleri ve Tic. A.Ş.!
  • mesaj takip telpa.
  • .

Bende bir daha aynı sorunlarla karşılaşırsam arayıp iade için talepte bulunacam. Olmaz ise tüketici heyetine gidecem. Ben kaç defa aradım ama sadece yetkililere ileteceklerini söyledir. Herhangi bir aksiyonda bulunmadılar. Zaten arama kayıtlarında da numaram ve kaydım gözükür. Umarım sorununuz devam etmez, siz de benim gibi pişman olmazsınız. Merhaba Burak Bey, Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız sıkıntıları çok iyi anlıyorum. Para iadesi için yapmanız gereken bulunduğun ilçedeki tüketici il hakem heyetine başvuru yapmak. Burada size bir form verilecek ve internet üzerinden e-devlet üzerinden dolduracaksınız.

Ardından e-devletten aldığınız formu hakem heyetine vereceksiniz. Telefonun garanti belgesi, faturası, teknik servisle olan tüm formların fotokopileriyle beraber belgelerinizi teslim edin. Ardından e-devlet üzerinden başvurunuzu takip edin. Sabır gerektiren bir süreç. Garantiden kabul etmeyin cihazı.

KVK Cihaz Sorgulama İşlemleri

Almayın, teknik serviste dursun ve tüketici mahkemesine verdim dersiniz. Tüketici mahkemelerinde 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanıyor genelde şikayetler. Benim 2 ay sürdü. Mahkeme heyeti telefonla arayıp, güncel bilgi isteyebilir. Daha sonra elinizdeki belgeleri teknik servise teslim edip iban no vererek para iadenizi alabilirsiniz.

Merhaba Burak Bey, tabii olur ama yanılmıyorsam başvuru mevkisi şikayetçi olduğunuz ürünün bedeliyle ilgili. Bedeline göre mevki değişebiliyor diye duymuştum.

Her türlü yardımcı olacaklardır. Beğen Liked by 1 kişi. Sony almıyacağım bir daha diyorum gidip sony alıyorum. C5 ultra telefonumu garantiye yolladım. Yazınızı okuyunca idareten bir telefon bulmam gerektiğini anladım.

Kvk Teknik Servis Mağdurları -Güncelleme

Bu süreç uzayacak gibi. Merhaba Ertan Bey, Ben eğer memnun olmadığım bir deneyim yaşadıysam asla bir daha o markayı, ürünü tercih etmem. Ben buraya sadece tavsiyelerimi ve deneyimlerimi paylaşıyorum belki insanlara katkım olur diye. Maalesef süreç uzun sürüyor. Bu yüzden yeni telefon tercihim Apple yani Iphone oldu ve çok memnunum. Merhaba Nejla Hanım, Yorumunuz için teşekkür ederim. Kötü deneyimler ama haklı sonuçlarınız olmuş. Umarım istediğiniz sonucu elde edersiniz.

Artık teknoloji marketlerine güven olmadığını kendim deneyimledim. Önemli olarak aldığınız cihazın markası.

İyi günler, sabırlar diliyorum. Açılış ekranında takılı kalmıştı. Gelen telefona yeni sürüm yüklenmişti ve ağırlaşmıştı işleyişi, üstüne bir süre sonrasında hata vermeye başladı bazı uygulamalar aniden durmaya başladı, derken dün gece tamamen kapandı. Şimdi tekrar servise vereceğim, benim telefonumda olmayan arızalara sebep oldular ancak 3 ay gibi bir süre geçti mahkeme yoluna yine de başvurabilir miyim ki? Merhaba Vildan Hanım, Öncelikle geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın.

Sayın Müşterimiz; Cihazınızın durumunu IMEI No veya IMEI No ile birlikte Form No yazarak sorgulayabilirsiniz. footer_logo. KVK Teknik Servis GSM mobil cep. KVK Form No/Servis Kabul No, /-. Kayıt Tarihi. Müşteri. İl/İlçe, /. Model, / Fiyat Onay Açıklaması. Yapılan İşlem. Cihaz Değişim. Fatura Bilgisi, TL. Proje Bilgisi.

İlk başta anladığım kadarıyla yazılımsal bir sorun gibi görünüyor sizin telefonunuzun sorunu. Fakat teknik servise verdikten ve geri teslim aldıktan sonra yeni sorunlar olmuş. Eğer telefonunuzun garanti süresi devam ediyor, Kvk teknik serviste bir çözüme ulaşamamış, HTC ile görüşmüş sonuç alamamış ve aldığınız mağazadan da bir sonuç alamadıysanız, mahkemeye vermeden önce Alo nolu Tüketici Danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz süreçle ilgili. KVK Teknik servis 20 iş günü dolduktan sonra hala telefonunuzda sorun devam ediyorsa telefonunuzu teslim almayıp, 20 iş günü sonrası elinizdeki belgelerle birlikte tüketici mahkemesine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu süreç biraz sabır ve uğraş gerektirir. Merhaba Semih Bey, Öncelikle geçmiş olsun. Süreç biraz sabır gerektiriyor. Ben bir sene uğraştım ama hakkımı aldım. İşlem görüyor- parçası olarak geçiyorsa telefonunuzun markasını ve modelini bilmiyorum ama tamir de olabilir, uzun sürerse süreç yenisini de verebilirler.

Ama eğer telefonunuz Sony M5 ise yenisini de verseler sorunlar kronik devam edecektir. Bir an önce o telefondan kurtulun derim. Ben de dun Sony m5 Telefonumu kvk ya verdim cihazin 5 i geçik sorunu vardi. Ve telefonu ilk defa yaptirmak icin servise verdim ve hic bir telefoncuya vermedim. Kvk yi ertesi gün aradım bana telefonun daha once başka bi yerde tamir edildiği ni söyledi ben de dedim daha once nw servise ne telefoncuya yollamadim 20 yi ara ordan bilgi verirler diyor.

Ben diyorum sen ne işe yariyorsun yüzüme kapatiyor. Benim dakikali telefonum yok arayamiyorum numarayi da. Ramazan ramazan sinir ediyorlar sizce ne yapmalıyım? Merhaba Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun. Telefonla arayarak ulaşmaya çözüm bulmaya çalışmayın, telefon faturasına yazık.

Siz elinizdeki belgelerle tüketici mahkemesine başvurun, bi an önce o telefondan kurtulun paranızı geri alın. Sony M5 serisinin neredeyse tüm telefonları arızalı, ayıplı bir ürün.

Yazı dolaşımı

K Teknik servisine elimdeki kutusuyla beraber, garanti belgesi, faturam aslı , kullanım kılavuzu, kulaklığı ve adaptörüyle teslim ettim. KVK müşteri hizmetlerinde dakikalarca bekliyorum kimse bağlanmıyor. Merhaba Burak Bey, tabii olur ama yanılmıyorsam başvuru mevkisi şikayetçi olduğunuz ürünün bedeliyle ilgili. Yoğunluğa göre değişiyor her bölgede. Son zamanlarda bir çok kişi yeni cihaz almaktadır bugün ise sizlere KVK ile cihazınızın nasıl garanti süresinin sorgulanacağına dair önemli bilgilere yer vereceğim.

Teknik servislerde bir şey yapamıyor. Cok tesekkur ederim abla kısa sürede cevap verdiginiz icin: Yarın kvk ya gideceğim muhtemelen telefonu bana verecekler birsey yapmadan telefonu alirken de ustune not dusmusler islem yapilmasa dahi ariza tespiti icin 10 tl alinacaktir diye. Hem telefonu yapmiyorsun hem para alıyorsun.

Telefonu geri alip şikayet etsem bi sonuc alabilir miyim telefon elimdeyken yoksa tekrar üstüne gidip tekrar mi yollatsam Teşekkürler şimdiden: Burak Bey, sizinki talihsizlik olmuş gerçekten. Yeni yöntemleri demek ki bu. Telefonu geri alın 10 TL verdiğinize dair formla birlikte. Yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Bendede iPhone 6s vardı, yaklaşık 15 gün önce kvk ya gönderdim, cihazın camında kullanıcı hatası olarak kırık mevcuttu,önce benden kırık camın parasını tahsil ettiler ve 2 gün sonra swap cihaz bekliyor diye takip sitesine kayıt düşmüşler.

Bende cihazın tarafıma teslimini bekleyeyimmi yoksa beklemeden iPhone yetkililerini arayıp mağduriyetimi bildirip onlardan yardım alsam mı.? Sizce hangi adım mantıklı.? Merhaba Hamza Bey, Öncelikle geçmiş olsun. Bence yasal hakkınızı kullanabilmeniz için 20 iş günü tamir süresini tamamladıktan sonra ilgililerle irtibata geçebilirsiniz. Garanti sürenizi kontrol edin. Ayrıca Apple ile süreci takip ettiğinizi ve bilinçli bir tüketici olduğunuza dair bir mail gönderebilirsiniz.

En azından süreci onlar da takip etmiş olur. Bizim ile daha önce sorununuzu paylaşmışsınız, biz ilgilenememişiz sizinle diye. Merhaba Sevda Hanım, Öncelikle mesajınıza geç yanıt verdiğim için kusuruma bakmayın. Şuan ki durumunuzda en iyisi Tüketici il hakem heyetine başvurmak olacaktır. Servise bırakıldığı tarih itibari ile yasal onarım sürecimiz 20 iş günüdür. Bu süreçte bizlere çağrı merkezi numaramızdan veya http: Garanti kapsamı dahilinde servisimize müşterilerimizin getirdiği arızalı cihazlarda onarım süresi 10 iş gününü geçtiğinde cihazın bırakıldığı servis noktasından kullanabileceği bir cihaz temin edilebilir.

Bayinizden, telefonunuzu teknik servisimizden alabileceğinize dair resmi bir yazı aldıktan sonra kimlik belgeniz ile servisimize başvurup bazı güvenlik sorularını cevaplayıp telefonunuzu teslim alabilirsiniz. Bilgi İhbar Merkezi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Telefonunuzun Telekomünikasyon Kurumunda kayıtlı olup olmadığını https: Tüm data ayarları için operatörünüzü ya da kullandığınız markaya ait çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Telefon ya da aksesuar satın almak istiyorum, nereden alabilirim? Size en yakın servisimize getirebilir veya MNG kargo ile servisimize ulaştırabilirsiniz. En yakın servisimizin bilgilerine www. IMEI numarasını, cihazınızın pil yuvasında veya cihaz kutusunun üzerinde görebilirsiniz. Teknik Servis ile ilgili soru ve sorunlarınızla ilgili müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

En yakın servis adresimize http: Bunlar KVK da bulunan cihazın durumunu sorgulama ekranı ve KVK desteği ile cihazın garanti durumunu sorgulama ekranıdır. İki sorgulama işlemi de çok basit olup her birey tarafında rahatlıkla gerçekleştirilebilir. İnternetten kullanıcı telefonun durumunu kontrol ederek kaç gün içerisinde kendine dönüş yapılacağını tahmin edip ona göre planını yapabilir. Durum sorgulama ekranında telefonun yapım aşaması, teslimi, kargoya verilişi ayrı ayrı gösterilmektedir. Diğer bir durumda telefonun yapılamayacağına karar verilmişse, bu da ekranda belirtilir.

Böylece kullanıcılar kendilerine gelecek mesajı beklemeden plan yapabilirler. Cihaz takip sitesine giren kullanıcıları doğrudan IMEI no, Form no, servis kabul no, kurumsal ıd bilgileri istenen bir form karşılıyor. Bu bilgilerin tamamının girilmesi zorunlu değil. KVK telefonlarının garanti süresinin bitip bitmediğini sorgulayabilmek için kullanıcılar bu sayfaya ihtiyaç duyuyor.